3. ročník
konference
o industriálním
turismu

Program konference

DEPO2015 v Plzni
Konference Industry Open 2018 v Plzeňském Prazdroji
Konference-Industry-Open-2021-03
Konference Industry Open 2019 v kulturním centru Moving Station
Konference Industry Open 2018, Plzeňský Prazdroj

15. června | DEPO2015 | Plzeň

8:30 – 9:00
Registrace

9:00
Zahájení konference

9:30 – 10:00
Keynote Speaker, Mike Nevell (UK): Restart industriálního turismu v Anglii: nové cesty a přístupy, sítě a stezky (online)

10:00 – 10:30
Stanislav Antoš, František Frýda: Novinky z regionu – nové industriální zajímavosti v Plzeňském kraji (Domažlický pivovar, Vodní hamr Dobřív)

10:30 – 10:50
Petr Kopáč, Lukáš Haupt: Jaké jsou nové trendy a možnosti pro prezentaci (nejen) industriálních turistických cílů a pro práci s návštěvníkem?

10:50 – 11:20
Coffee Break

11:20 – 11:40
Peter Backes (DE): Kulturní program na industriálních místech jako cesta k novým návštěvníkům (online)

11:40 – 12:00
Jaroslav Dolina: Prohlídky závodu Thun 1794 pro návštěvníky a jak funguje lokální síť a produkt Fabriktour

12:00 – 12:20
Jana Janulíková: Projekt Brno INdustrial – město průmyslovou optikou (online)

12:20 – 12:40
Gerfried Tiffner (AT): „Out of the box thinking“ v rámci projektů industriálního cestovního ruchu. 

12:40 – 13:40
Oběd

13:40 – 14:45
Moderovaný diskusní panel: Restart industriálního cestovního ruchu

14:45 – 15:00
Prezentace výsledků diskusního panelu, zakončení konference

Registrace

Registrace online již byly uzavřeny, budou probíhat na místě konání od 8:30 hodin.

Účast na konferenci je zdarma. Akce bude živě vysílána online, vybrat si můžete mezi osobní účastí a sledováním konference na dálku.

Konferenci Industry Open pořádá
Plzeň – TURISMUS, p.o.

Moderátor: Michala Hergetová

Další informace

Ubytování
Pokud hledáte ubytování během konference v Plzni, neváhejte kontaktovat naše kolegy z Turistického informačního centra: info@visitplzen.eu,
+420 378 035 330.

Tlumočení
Příspěvky zahraničních hostů budou simultánně tlumočeny do češtiny.

 

prezentující 2021

Keynote Speaker Mike Nevell (UK)
Téma: Restart industriálního ruchu v Anglii: nové cesty a přístupy, sítě a stezky
Dr. Michael Nevell, FSA, MCIfA, je „Industrial Heritage Support Officer“ pro Anglii se sídlem v Ironbridge Gorge Museum Trust a čestný vědecký pracovník v průmyslové archeologii na University of Salford. Má více než 30 let zkušeností jako terénní archeolog, 18 let učil vysokoškolské a postgraduální studenty jako odborný asistent. Napsal 49 knih a více než 80 článků o průmyslové archeologii, komunitní archeologii a archeologii budov. Je bývalým předsedou Asociace pro průmyslovou archeologii (2017-20), v letech 2009-17 působil také jako redaktor mezinárodního časopisu „Industrial Archeology Review“.

Stanislav Antoš
Téma: Projekt Městského pivovaru Domažlice – kulturní centrum a pivovar s restaurací
Stanislav Antoš, 1. místostarosta města Domažlice. V komunální politice se pohybuje od února 1990. Postupně byl členem šesti rad města Domažlice, druhé volební období je místostarostou. V rámci své práci se podílí na celé řadě projektů města, mimo jiné i na transformaci bývalé budovy pivovaru Domažlice na kulturní centrum a nový pivovar.

František Frýda
Téma: Revitalizace národní kulturní památky vodního hamru v Dobřívě
František Frýda je archeolog a muzejník, který byl do roku 2021 dlouholetým ředitelem Západočeského muzea v Plzni. Za jeho působení vznikla v Západočeskému muzeu expozice plzeňské městské zbrojnice, muzeum bylo rozšířeno o nová pracoviště Muzea loutek a Muzea církevního umění a stál také u obnovy pobočky Muzea Dr. Horáka v Rokycanech a revitalizace nedaleké národní kulturní památky vodního hamru v Dobřívě.  

Jana Janulíková
Téma prezentace: Projekt Brno Industrial – město průmyslovou optikou (projekt, novinky, rozvojové plány)
Jana Janulíková se profiluje jako specialistka na marketing a management v kultuře a cestovním ruchu. Od roku 2015 je ředitelkou TIC BRNO. Za dobu svého působení prokázala, že i městská příspěvková organizace může nastavovat nové marketingové trendy. I díky ní se do popředí prezentace Brna dostala nová a zajímavá témata, jakými jsou například industriální historie, unikátní živé centrum a hudba různých žánrů.

Petr Kopáč a Lukáš Haupt
Téma prezentace: Jaké jsou nové trendy a možnosti v prezentaci (nejen) industriálních turistických cílů a pro práci s návštěvníkem
Petr Kopáč se v oblasti digitálních technologií, webdesignu, kampaní a korporátních identit pohybuje od roku 2006, kdy založil agenturu GoodShape, která se mimo jiné věnuje tvorbě mobilních aplikací, např. pro Pražskou muzejní noc nebo Národní Technické Muzeum. Před dvěma lety přišel s myšlenkou mobilních interaktivních průvodců, aplikace TourStories určené hradům, zámkům, městům, muzeím či galeriím. V září loňského roku se objevila také v app storech.
Lukáš Haupt působil řadu let v cestovním ruchu ať už v rámci agentury CzechTourism, na Ministerstvu pro místní rozvoj nebo na Středočeském kraji, většinou také ve spojení s podporou z evropských fondů. Působil také jako produkční v rámci ad hoc projektů nebo pro nevládní organizace. Zároveň je milovníkem české historie a jejích dokladů v krajině, jakými jsou hlavně hrady a zámky. Tyto znalosti a zkušenosti propojil v práci pro aplikaci TourStories, kde se zejména zabývá produkcí a tvorbou obsahu aplikace.

Peter Backes (DE)
Téma prezentace: Kulturní program na industriálních místech jako cesta k novým návštěvníkům
Peter Backes je sociolog, průvodce, odborník a konzultant v oboru průmyslového dědictví. Po práci akademického asistenta v Sociologickém ústavu se od roku 1980 účastnil projektů v rámci studií průmyslového dědictví s tématy jako Dělnická sídla, Těžba uhlí, Železárny a ocelárny. Od roku 1986 spolupracoval také na dokumentaci pro odstavení železáren Völklingen, kde od roku 1999 pracoval jako projektový manažer se zaměřením na návštěvnický provoz, didaktiku, cestovní ruch a mezinárodní projekty. Od roku 2019 pracuje externě jako průvodce, tlumočník, Senior konzultant World Heritage Site Völklingen Ironworks, člen představenstva ERIH (Evropská cesta průmyslového dědictví), Expert ERIH v oboru Iron and Steel Works, Expert na návštěvnický provoz a autor článků, knih a publikací.

Jaroslav Dolina
Téma prezentace: Prohlídky závodu Thun 1794 pro návštěvníky a jak funguje lokální síť a produkt Fabriktour
Jaroslav Dolina po studiích a zahraniční praxi v Německu pracuje od roku 1992 v prostředí cestovního ruchu. Začal jako průvodce a prodavač porcelánu, později vedl odbor cestovního ruchu města Karlovy Vary a následně na karlovarském krajském úřadě. Jako podnikatel produkoval prezentace cestovního ruchu na zahraničních trzích a od počátku své praxe je především iniciátorem a tvůrcem řady produktů cestovního ruchu v Karlovarském kraji. Dnes pracuje především jako průvodce v Návštěvnickém centru Thun 1794 v porcelánce v Nové Roli a nově je tiskovým kontaktem pro Českou republiku mezinárodní turistické trasy „Cesta porcelánu – Porzellanstrasse“. Sám sebe vnímá jako dělníka cestovního ruchu.

Gerfried Tiffner (AT)
Téma prezentace: “Out of the box thinking“ v rámci projektů ind. cestovního ruchu. 
Gerfried Tiffner je Leader-program manager a koordinátor projektů pro projekty financované z Evropského fondu pro regionální rozvoj pro region „Steirische Eisenstrasse“ (Štýrská železná cesta) / Rakousko. Národní reprezentant ERIH pro Rakousko. Těžiště jeho pracovní náplně je využití průmyslového dědictví (Štýrská železná cesta je kolébkou industrializace Rakouska s posledním dosud fungujícím dolem na železnou rudu ve střední Evropě). V poslední době se podílel např. na projektu INTERREG: „InduCult2.0 – Průmyslové dědictví, kulturní zdroje současných průmyslových odvětví a kreativní průkopníci: využití průmyslové kultury ve střední Evropě“, jehož cílem bylo oživit kulturního ducha dlouhodobě využívaných průmyslových oblastí ve střední Evropě.