V uhelných dolech ve Zbůchu v dobách největší slávy pracovaly tři tisíce lidí. Místním uhlím se zásobovala především plzeňská Škodovka. Přestože v krajině na západ od Plzně jsou stopy po těžbě pořád znát, těžební věže a komíny už dávno zmizely. Nedávno otevřené Hornické muzeum Zbůch spravuje pestrou sbírku předmětů a menší expozici připomínající někdejší hornickou slávu regionu. K vidění je tu v rámci venkovní expozice také replika vystrojené štoly.
Nutná telefonická rezervace
duben–září: středa a sobota na zavolání hodinu předem, ostatní dny pouze pro skupiny 4 a více osob po telefonické domluvě 24 hod předem
říjen–březen: zavřeno
Hornické muzeum ve Zbůchu patří k nejnovějším muzeím v regionu. Vzniklo teprve nedávno a je dílem místních nadšenců a bývalých havířů, kteří práci horníků i plzeňský uhelný revír velice dobře znají. Muzeum sídlí v areálu největšího bývalého dolu Západočeských uhelných dolů, kterým byl Masarykův jubilejní důl. Těžilo se tu od začátku 20. století, práce ustaly koncem 70. let. Těžební důlní věž i halda už z krajiny zmizely, hrdost místních havířů na svoji profesi však v regionu zůstala. A právě díky ní vzniklo místní muzeum.
Prohlédnout i potěžkat si tu můžete původní hornické vybavení, pracovní nástroje a přístroje důlních záchranářů. Cennými exponáty jsou i mince, jakési stravenky, které horníci dostávali od uhlobaronů za odvedenou práci. Vystavena je tu celá řada dobových fotografií a původních dokumentů. Vedle menší budovy muzea, které sídlí v bývalé telefonní ústředně, je v areálu k vidění i ukázková štola. Nachází se sice na povrchu, nicméně návštěvníci si tu mohou dobře představit, jak to v podzemí vypadalo.
Přestože muzeum nemá pevnou otevírací dobu, stačí den předem zavolat a prohlídku si domluvit. Určitě nebudete litovat a odnesete si nevšední zážitek.