Říjen
02
Sobota
So |
02. října

Trolejbusové oslavy v Plzni

V roce 2021 uplyne 85 let od zahájení výroby trolejbusů Škoda a 80 let od zahájení provozu trolejbusů v Plzni. PMDP a Škoda Electric připravují velkolepé oslavy na podzim 2021.

V roce 2021 slaví plzeňské trolejbusy dvojité výročí

Program

V DEPO2015 se můžete těšit na bohatý program s provozními, historickými i technologickými vozy. Podíváte se na výstavu historie výroby i provozu trolejbusů v Plzni. Na děti čekají soutěže, nebo třeba překvapení v podobě Trolejbusáckých pohádek.

PMDP a Škoda Electric si oslavami připomenou výročí 85 let od zahájení výroby trolejbusů Škoda a 80 let od zahájení provozu trolejbusů v Plzni. Zlatým hřebem oslav bude představení dvojice nových knih, které budou uceleně přibližovat osudy trolejbusů a Plzně. První z knih bude mapovat provoz trolejbusů v ulicích města Plzně, druhá z publikací je věnována výrobě trolejbusů značky Škoda. Vydání obou publikací zastřešuje projekt Trolejbusy 2021

Projekt Trolejbusy 2021 navazuje na činnost Společnosti pro veřejnou dopravu a jejích partnerů při pořádání oslav k předchozím výročím v roce 2016. Pro tehdejší výstavu mapující historii obou témat bylo nashromážděno velké množství materiálů, fotografií, archivních podkladů, vzpomínek pamětníků apod., které však svým objemem značně přesahovaly možnosti rozsahu pouhé výstavy. Proto bylo rozhodnuto využít je pro tvorbu samostatných obsáhlých knižních publikací, které se budou věnovat: "Provozu" - tj. do podrobností mapovat historický vývoj plzeňského trolejbusového provozu a "Výrobě" - což bude monografie věnovaná tradici výroby trolejbusů "s okřídleným šípem" ve znaku.

Kde všude potkáte plzeňské trolejbusy?

Ze současné výroby Škoda Transportation známe hlavně tramvaje a vlaky, pod značkou s plzeňským okřídleným šípem ale z Škoda Electric vyjíždí dodnes i trolejbusy, a to do mnoha českých i evropských měst. Trolejbusy z Plzně se můžete svézt třeba v Brně, Chomutově, Bratislavě, v Sofii, Rize nebo Římě a Bologni!

Co zde uvidíte

Místo konání