výroba Bohemia Sektu ve Starém Plzenci

BOHEMIA SEKT Starý Plzenec

Zdá se to až neuvěřitelné, ale největší vinařská společnost v Česku – Bohemia Sekt – sídlí v blízkosti Plzně. Tedy v oblasti, kterou proslavilo především pivo a vinná réva se tu nepěstuje. Že je tomu skutečně tak, se přesvědčíte ve Starém Plzenci na komentovaných prohlídkách výroby nebo při degustaci.

Otevírací doba

pondělí–pátek: 9:00–16:00
sobota: 10:00–16:00

Rezervace prohlídky minimálně 1 den předem.

Co čekat

Celoroční provoz
Komentované prohlídky
Nutná rezervace
Uvnitř
Parkoviště na místě

Akce

01. dubna
30. září
Po |
01. dubna
Po |
30. září
BOHEMIA SEKT Starý Plzenec

Podívejte se na videa

Chcete vědět víc?

Prostory, ve kterých se dnes Bohemia Sekt vyrábí, patřily dříve staroplzeneckému pivovaru. Ten však v místní velké konkurenci neobstál, a tak se v průběhu druhé světové války rozlehlé sklepy se stálou nízkou teplotou proměnily na místo, kde se začala vyrábět šumivá vína.

Vůbec prvním sektem, který se zde vyrobil a který zde při oslavách konce války vypili američtí vojáci, bylo červené šumivé víno Black Widow (Černá vdova). O další rozvoj společnosti, která prodává bezmála 18 milionů lahví sektů a šumivých nápojů ročně, se po válce zasloužil francouzský enolog Louis Girardot. Tento rodák z francouzského kraje Champagne na Plzeňsko přinesl nejen dokonalou znalost technologie výroby sektu, ale také kvasinky ze svého rodiště. A právě ony tvoří základ výroby Bohemia Sektu dodnes. Jako svůj největší poklad je společnost uchovává při teplotě -198 °C ve dvou kvasinkových archivech mimo výrobní areál.

Od časů Louise Girardota se výrobní procesy značně proměnily a v řadě případů k manuální výrobě šumivých vín přibyly i novější technologie. Pokud se vydáte na některou z komentovaných prohlídek, objevíte historii i současnost nejprodávanějšího sektu u nás.