výroba Bohemia Sektu ve Starém Plzenci

BOHEMIA SEKT Starý Plzenec

Zdá se to až neuvěřitelné, ale největší vinařská společnost v Česku – Bohemia Sekt – sídlí v blízkosti Plzně. Tedy v oblasti, kterou proslavilo především pivo a vinná réva se tu nepěstuje. Že je tomu skutečně tak, se přesvědčíte ve Starém Plzenci na komentovaných prohlídkách výroby nebo při degustaci.

Otevírací doba

pondělí–pátek: 9:00–16:00
sobota: 10:00–16:00

Rezervace prohlídky minimálně 1 den předem.

Co čekat

Celoroční provoz
Komentované prohlídky
Nutná rezervace
Uvnitř
Parkoviště na místě

Akce

Co zde uvidíte

Podívejte se na videa

Chcete vědět víc?

Prostory, ve kterých se dnes Bohemia Sekt vyrábí, patřily dříve staroplzeneckému pivovaru. Ten však v místní velké konkurenci neobstál, a tak se v průběhu druhé světové války rozlehlé sklepy se stálou nízkou teplotou proměnily na místo, kde se začala vyrábět šumivá vína.

Vůbec prvním sektem, který se zde vyrobil a který zde při oslavách konce války vypili američtí vojáci, bylo červené šumivé víno Black Widow (Černá vdova). O další rozvoj společnosti, která prodává bezmála 18 milionů lahví sektů a šumivých nápojů ročně, se po válce zasloužil francouzský enolog Louis Girardot. Tento rodák z francouzského kraje Champagne na Plzeňsko přinesl nejen dokonalou znalost technologie výroby sektu, ale také kvasinky ze svého rodiště. A právě ony tvoří základ výroby Bohemia Sektu dodnes. Jako svůj největší poklad je společnost uchovává při teplotě -198 °C ve dvou kvasinkových archivech mimo výrobní areál.

Od časů Louise Girardota se výrobní procesy značně proměnily a v řadě případů k manuální výrobě šumivých vín přibyly i novější technologie. Pokud se vydáte na některou z komentovaných prohlídek, objevíte historii i současnost nejprodávanějšího sektu u nás.