Hlubinný kaolinový důl v Nevřeni

Centrum Caolinum Nevřeň

Naučná stezka Centrum Caolinum Nevřeň k bývalému hlubinnému kaolinovému dolu vás připraví na to, co vás čeká pod zemí. Návštěvu dolu však nenahradí, tu musíte zažít na vlastní kůži. Prozradíme jen, že je dobré se teple obléci kvůli stálé teplotě kolem 10 °C. Ostatní tajemství nevřeňského podzemí objevíte na prohlídce.

Otevírací doba

Sezonní provoz

Prohlídky dolu se konají každý víkend od dubna do listopadu, v zimním období je podzemí uzavřeno. Termíny prohlídek najdete na webu, vstupenky si rezervujte předem.

Co čekat

Nutná rezervace
Uvnitř
Venku
Vhodné pro děti
Občerstvení
Parkoviště na místě

Akce

Chcete vědět víc?

Nedaleko od Plzně, asi 15 kilometrů směrem na Karlovy Vary, najdete obec Nevřeň, kde se nachází bývalý hlubinný kaolinový důl. Těžba kaolinu v Nevřeni probíhala od roku 1870 nejprve povrchově, poté se přešlo na hlubinnou těžbu. Důl byl v provozu pouhých 27 let, nicméně i za tak krátkou dobu se kopáčům podařilo prokopat úžasný labyrint chodeb.

S vznikem Centra Caolinum se pojí nemilá událost v nedávné historii obce Nevřeň. V roce 2012 zde došlo k požáru budovy pohostinství, kulturního domu a hasičské zbrojnice. Už v říjnu téhož roku byl však představen návrh rekonstrukce a v roce 2014 byl na jejím místě otevřen prostor pro setkávání a společenské akce. Od té doby zde můžete navštívit multimediální expozici zaměřenou na dobývání a zpracování kaolinu i historii dolu. Několik let pak probíhaly práce na zpřístupnění kaolinového dolu pro prohlídky veřejnosti. Ten měl v průběhu minulého století různé funkce, během 2. světové války sloužil i jako protiletecký kryt. Později byl atraktivním místem pro speleology a amatérské jeskyňáře. Veřejnosti se vůbec poprvé otevřel během festivalu Industry Open v červnu 2019.