Centrum stavitelského dědictví Plasy

Centrum stavitelského dědictví Plasy

Na výletě do Plas nahlédnete do historie stavebních řemesel. V působivých prostorách bývalého pivovaru a hospodářského zázemí plaského kláštera se vžijete do role stavitele, ve stavební dílně si osaháte používané materiály a vyzkoušíte si spoustu praktických stavebních dovedností. Centrum stavitelského dědictví Plasy provozuje Národní technické muzeum.

Otevírací doba

Sezonní provoz

Aktuální otevírací dobu najdete na webu Centra stavitelského dědictví.
Od listopadu do března probíhají pouze komentované prohlídky na objednávku (csd.edu@ntm.cz). 
Návštěvnická sezona začíná 28. března 2024.

Co čekat

Muzeum
Uvnitř
Vhodné pro děti
Občerstvení
Parkoviště na místě

Akce

Co zde uvidíte

Chcete vědět víc?

V blízkosti cisterciáckého kláštera v Plasích najdete Centrum stavitelského dědictví – expozici Národního technického muzea věnovanou stavitelské tradici.

Plaský klášter byl založen v polovině 12. století českým králem Vladislavem II. Barokní stavební úpravy byly provedeny podle velkolepého návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Po zrušení klášterů Josefem II. se Plasy staly rezidencí rodiny Metternichů, která v Plasích založila litinovou huť.

Samotný klášter nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Nenechte si ujít prohlídku zaměřenou na fungování vodního, větracího a tepelného systému konventu, díky kterému jeho budova postavená na bažinaté půdě v meandru řeky Střely přežila celá staletí. Informace k prohlídkám kláštera najdete na webu kláštera Plasy.

V minulém století se památkově chráněné objekty v Plasích využívaly k administrativním a hospodářským účelům a značně chátraly. Po roce 2000 se začalo se systematickou obnovou památek, jejíž součástí byla i přestavba někdejšího pivovaru a hospodářského dvora a vznik Centra stavitelského dědictví.

Kde je Centrum stavitelského dědictví Plasy