Vodni_hamr_Dobriv_uvodni

Vodní hamr Dobřív

Nedaleko Rokycan najdete unikátní technickou památku, která ve střední Evropě nemá obdoby. Vodní hamr Dobřív se zde zachoval ve funkčním stavu z přelomu 19. a 20. století. Vyzkoušíte si tu bleskový kurz kovářského řemesla a uvidíte ukázky kování či ostření ručního nářadí.

Otevírací doba

Sezonní provoz duben–říjen

úterý–neděle: 9:00–17:00

Komentované prohlídky se konají každou celou hodinu, poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Co čekat

Komentované prohlídky
Uvnitř
Venku
Parkoviště na místě

Akce

28. září
29. září
So |
28. září
Ne |
29. září
Vodní hamr Dobřív

Co zde uvidíte

Podívejte se na videa

Chcete vědět víc?

Dobřívský vodní hamr je největší a nejvýznamnější památkou svého druhu v Česku. Byl postaven začátkem 19. století na místě dřívějšího dřevěného hamru. Ačkoli později byl hamr vybaven i dalšími stroji, strojní vybavení, které v něm uvidíte, odpovídá tomu z 19. století. V hamru se původně zkujňovalo vysokopecní surové železo, jeho součástí byla i vysoká pec na zpracování železné rudy.

Hamr je poháněn celkem čtyřmi vodními koly náhonem z rybníka v sousedství. Kola mají své specifické funkce. Pohání například další strojní vybavení hamru, jako jsou nůžky, brusky nebo dynamo. Jedno z nich je také určeno pro pohon dřevěného kazetového měchu pro vyhřívací pec. Obdobné zařízení se nikde jinde ve střední Evropě nedochovalo v provozu a v nezměněné podobě od 19. století.