štola prokop hornický skanzen stříbro

Hornický skanzen Stříbro

Možná vás napadne, že město Stříbro je ve světě známé díky těžbě stejnojmenného kovu, ale kupodivu tomu tak není. Místní revír nejvíce proslavilo olovo získávané z rudy těžené právě ve Stříbře. Hornický skanzen Stříbro a štola Prokop nabízí odpovědi na většinu zvídavých otázek, co se hornické historie regionu týče. Udělejte si výlet!

Otevírací doba

Letní prázdniny

středa: 13:00–17:00, poslední prohlídka v 16:30
sobota: 9:00–12:00, poslední prohlídka v 11:30

V jiných termínech je nutné si prohlídku rezervovat předem telefonicky.

 

Co čekat

Komentované prohlídky
Uvnitř
Venku
Vhodné pro děti
Občerstvení
Parkoviště na místě

Akce

Co zde uvidíte

Podívejte se na videa

Chcete vědět víc?

Většina munice používané na válečných bojištích po celé Evropě byla v době napoleonských válek vyráběna z olova získaného z rudy těžené ve Stříbře. Těžilo se zde od poloviny 12. století až do roku 1975. Od té doby areál ležel ladem. Aby se svědectví o bývalé slávě místních dolů uchovalo pro další generace, dali se ve Stříbře dohromady jeskyňáři a bývalí horníci a založili hornický spolek. Díky více než 40 tisícům hodin jejich práce se v roce 2005 do hornického skanzenu s venkovní expozicí důlní techniky podívali první návštěvníci.

K nejvýznamnějším důlním dílům stříbrského revíru patří Královská dědičná štola Prokop. První písemná zmínka o ní pochází už z 16. století. Vyniká i jednou raritou. Aby bylo možné rudu těžit i pod úrovní dědičné štoly a řeky Mže, bylo v náhonové komoře vybudováno vodotěžní kolo poháněné vodou z řeky.