Zastavte se při cestách šumavskou přírodou ve sklárně Annín v malebném údolí řeky Otavy. Sklárna Annín je po Harrachově druhým nejstarším nepřetržitě fungujícím sklářským provozem v Čechách. S její historií se seznámíte ve zdejším muzeu.
červenec–srpen:
pondělí–pátek: 9:00–17:00
sobota–neděle: 9:00–12:30
září–červen:
pondělí–pátek: 9:00–16:30
sobota–neděle: 9:00–12:00
Huť je v provozu:
pondělí–pátek: 10:00–16:00
sobota: 10:00–13:00
Sklárna v Anníně byla založena roku 1796 kašperskohorským měšťanem Augustinem Müllerem. Tehdejší huť byla budována velkoryse, kromě sklářů zde pracovali také brusiči, rytci, pozlacovači nebo malíři skla. Okolo sklárny vyrostla celá osada. Během 19. století proslula sklárna svým zdobeným křišťálovým sklem nebo vynikajícím vrstveným barevným sklem. Výrobky z annínské sklárny sklízely úspěchy na domácích i zahraničních výstavách. Díky nim rostl počet zaměstnanců podniku a rozrůstala se tak celá osada Annín.
V minulém století byla sklárna známá především svým bohatě broušeným křišťálovým sklem. Po zestátnění byl v roce 1948 zastaven provoz sklářské pece a nadále fungovala pouze brusírna. Po revoluci sklárna několikrát změnila majitele a v současnosti je opět v provozu i hutní výroba skla.
V roce 2015 bylo v Anníně otevřeno sklářské muzeum. Je zaměřeno na minulost a současnost sklářské výroby v této lokalitě, produkci skla od přelomu 18. a 19. století až do současnosti i život sklářů a brusičů skla. Navštívíte také brusírnu a dílny, část roku je v provozu i sklářská huť. Pod rukama sklářských mistrů se tu opět ze žhavé hmoty rodí vázy, misky, svícny a další produkty.
Nemusíte se ale jen dívat, můžete si zvolit vlastní dekor a sami si vyfouknout zcela originální skleněný výrobek. O dostupnosti ukázek a workshopů foukání skla doporučujeme informovat se předem. Ukázky pro větší skupiny od 15 osob si předem objednejte. Svou návštěvu můžete zakončit v galerii a prodejně skla, kde si můžete zakoupit luxusní skleněný suvenýr.