Sklárna Annín na Šumavě

Sklárna Annín

Zastavte se při cestách šumavskou přírodou ve sklárně Annín v malebném údolí řeky Otavy. Sklárna Annín je po Harrachově druhým nejstarším nepřetržitě fungujícím sklářským provozem v Čechách. S její historií se seznámíte ve zdejším muzeu.

Otevírací doba

červenec–srpen:
pondělí–pátek: 9:00–17:00
sobota–neděle: 9:00–12:30

září–červen:
pondělí–pátek: 9:00–16:30
sobota–neděle: 9:00–12:00

Huť je v provozu:
pondělí–pátek: 10:00–16:00
sobota: 10:00–13:00

Co čekat

Celoroční provoz
Muzeum
Uvnitř
Parkoviště na místě

Akce

Co zde uvidíte

Chcete vědět víc?

Sklárna v Anníně byla založena roku 1796 kašperskohorským měšťanem Augustinem Müllerem. Tehdejší huť byla budována velkoryse, kromě sklářů zde pracovali také brusiči, rytci, pozlacovači nebo malíři skla. Okolo sklárny vyrostla celá osada. Během 19. století proslula sklárna svým zdobeným křišťálovým sklem nebo vynikajícím vrstveným barevným sklem. Výrobky z annínské sklárny sklízely úspěchy na domácích i zahraničních výstavách. Díky nim rostl počet zaměstnanců podniku a rozrůstala se tak celá osada Annín.

V minulém století byla sklárna známá především svým bohatě broušeným křišťálovým sklem. Po zestátnění byl v roce 1948 zastaven provoz sklářské pece a nadále fungovala pouze brusírna. Po revoluci sklárna několikrát změnila majitele a v současnosti je opět v provozu i hutní výroba skla.