Techmania Science Centrum Plzeň

Techmania Science Center Plzeň

Plzeňské science centrum Techmania je jediným veřejně přístupným místem v areálu někdejší Škodovky. Sídlí v bývalých továrních halách. Expozice plné interaktivních exponátů nabízí odlišný pohled na svět vědy. U nejrůznějších pokusů a experimentů se zabavíte bez ohledu na to, kolik vám je let.

Otevírací doba

út–pá: 8:30 – 17:00 
so – ne: 10:00 – 18:00
Informace o vstupném a rezervacích najdete na webu Techmanie.

Co čekat

Uvnitř
Vhodné pro děti
Občerstvení
Parkoviště na místě

Akce

Co zde uvidíte

Podívejte se na videa

Chcete vědět víc?

Jestli Plzeň něco proslavilo po celém světě, pak to kromě pivovaru byla hlavně Škodovka. Nejednalo se o výrobu aut, jak se někteří cizinci mylně domnívají, ale strojírenské závody, které pod značkou okřídleného šípu vyvážely turbíny, lokomotivy a nejrůznější strojírenská a technologická zařízení snad na všechny kontinenty.

Původním Valdštejnovým strojírnám dal jméno inženýr Emil Škoda, který je v roce 1869 koupil za 150 tisíc zlatých. Tehdy se začala psát historie místa, které těsně před druhou světovou válkou zaměstnávalo více než 30 tisíc dělníků. Postupně tak vznikl uzavřený tovární komplex, který by se snadno dal popsat jako město ve městě. V dobách socialismu byla Škodovka největším zaměstnavatelem v regionu.

Po Sametové revoluci došlo k privatizaci a řada oborů v silné konkurenci neobstála. Některé části areálu zůstaly opuštěné, další obsadily nové podniky. V dnešní době je jediným úspěšným následovníkem někdejšího průmyslového gigantu společnost Škoda Transportation, která vyrábí tramvaje, trolejbusy, elektrické vlaky či metro.

Kde je Techmania Science Center Plzeň