CO JE INDUSTRY OPEN?
Cílem projektu Industry Open je zviditelnit industriální dědictví Plzně a Plzeňského kraje. Sdružuje odborníky, provozovatele industriálních turistických cílů i zájemce o technické památky a nabízí širokou platformu pro spolupráci. Součástí Industry Open je odborná konference, industriální stezka a letní festival, který zve návštěvníky i na místa, kam se běžně nedostanou.
Otevíráme Vám horizont nových zážitků
Unikátní místa
Komentované prohlídky
Zážitky pro celou rodinu
Moderní i historická technika
Desítky míst venku i uvnitř
Chcete vědět víc?
Projekt Industry Open vznikl z iniciativy organizace Plzeň – TURISMUS, příspěvkové organizace města Plzně, jako jedno z témat dalšího rozvoje cestovního ruchu v Plzni a jejím okolí po úspěšném projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015. Průmysl, který byl dlouhodobě vnímán jako překážka v atraktivitě města a regionu, se naopak stává jedním z trendů a industriální turismus je jedním z rozvíjejících se odvětví, které láká čím dál větší cílovou skupinu návštěvníků lačnících po poznání toho, „jak se co dělalo a dělá“ v minulosti i dnes.
Plzeň – TURISMUS každoročně pořádá odbornou konferenci Industry Open, skrze kterou cílí na profesionály z cestovního ruchu v České republice a poskytuje platformu k setkávání, vyměňování zkušeností a dalšímu rozvoji projektů industriálního cestovního ruchu v Česku.
Stezka Industry Open je souborem industriálních zajímavostí a míst v Plzni a Plzeňském kraji, kam mohou návštěvníci vyrazit za poznáním průmyslové historie regionu, ať už v oblasti pivovarnictví, hornictví či strojírenství.
Každoroční Festival Industry Open je pak letní oslavou, která otevírá i místa, kam se návštěvníci běžně nedostanou, a nabízí zajímavý program pro nadšence do industriálu v každém věku.
Málokteré město je tak výrazně spjaté s průmyslovou tradicí jako Plzeň, která je domovem snad nejznámějších českých značek Pilsner Urquell a Škoda. Oba podniky nejenže proslavily Plzeň po celém světě, ale také výrazně ovlivnily tvář města.
Od poloviny 19. století se krajina v okolí města změnila těžbou kamenného uhlí, železné rudy a kaolínu a panorama města natrvalo doplnily komíny a střechy továrních hal. K tomu, že se z Plzně velice brzy stalo průmyslové velkoměsto, významnou měrou přispěla i železnice. Právě zde totiž vznikl mohutný železniční uzel tratí, po nichž z různých směrů vlaky dopravovaly suroviny a odvážely hotové výrobky do celé Evropy. Pracovní příležitosti přivedly do města síly z celého okolí a způsobily výstavbu nových čtvrtí.
Hospodářská prosperita významně přispěla k vyšší kvalitě životního stylu. Nejbohatší vrstvy obyvatelstva si mohly dopřát skutečný luxus v bydlení i trávení volného času. Působily zde mimořádné tvůrčí osobnosti, např. Josef Skupa, Jiří Trnka či Ladislav Sutnar. Významný architekt Adolf Loos tu navrhoval luxusní bytové interiéry. To vše učinilo z Plzně atraktivní kosmopolitní město, otevřené všem vlivům a podnětům ze světa techniky, vědy, kultury i umění.
Rozvoj průmyslu poznamenal i celý kraj mezi západní hranicí Čech a centrální oblastí kolem Prahy. Dodnes tu v hlubokých lesích Šumavy, Českého lesa či Podbrdí můžete obdivovat hamry, sklárny, pily a mlýny, které často vznikaly při řekách proudících z hor či u náhonů rybníků. Bohatá ložiska nerostných surovin se stala základem průmyslového podnikání v dalších oblastech kraje. Tradici tu mělo zejména zpracování kaolínu, těžba uhlí, hutnictví a strojírenství, chemický průmysl, zpracování dřeva či potravinářství.
V současnosti se však již nelze spoléhat na lokální přírodní zdroje, a proto se částečně mění i typ a struktura místního průmyslu. Přestože se často objevují zejména při dálnici výrobní a skladové haly, cílem je získat výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Předpoklad pro to má zejména velká průmyslová zóna Borská pole v Plzni, kde se nacházejí centra vědy a výzkumu. Velký potenciál má i Západočeská univerzita, zejména její technické a designerské obory. Důraz se klade na veřejné služby – nejmodernějšími technologiemi se může pochlubit nejen plzeňská spalovna odpadu v Chotíkově, ale i městská vodárna v Plzni či nové depo plzeňských dopravních podniků.
Mnohé bývalé průmyslové podniky dnes slouží kulturním účelům. Areál Škodovky je dnes částečně přístupný díky Techmania Science Center, objekty plzeňského depa či papírny se změnily na kulturní centra, pravidelné prohlídky pořádají nejen oba plzeňské pivovary, ale i vinařský závod Bohemia Sekt ve Starém Plzenci. I díky těmto aktivitám chce Plzeň připomínat tradice slavných osobností a značek, které dokázaly Plzeň povznést k vrcholům českého i mezinárodního průmyslu.
Průmysl, který byl ještě před několika desítkami let považován za nepřekonatelnou překážku v atraktivitě Plzeňského kraje i města Plzně, je dnes naopak jejich chloubou. Vydejte se s námi na cestu za poznáním industriálního bohatství regionu, o němž se všeobecně ví pouze to, že je spjat s pivem. Sami se přesvědčíte, že to není ani zdaleka všechno!
Přidejte se k nám
Provozujete nebo se staráte o místo, které má potenciál stát se atraktivním industriálním turistickým cílem?
Ozvěte se nám a rádi s vámi navážeme spolupráci.
Alena Fialová, Plzeň – TURISMUS, p.o.