Není mnoho českých architektů, které by znal celý svět. Plzeň má to štěstí, že zde na počátku 20. století pro místní židovské průmyslníky realizoval několik zakázek zakladatel moderní architektury Adolf Loos, proto Loosovy interiéry. Nechte se unést jejich nadčasovým designem a poutavými příběhy původních vlastníků těchto výjimečných interiérů na pravidelných komentovaných prohlídkách.
duben–říjen: pátek–neděle
listopad–březen: pátek a sobota
Prohlídky v předem stanovených časech, vstupenky si rezervujte na webu nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 v Plzni nebo na Palubě Hamburk vedle hlavního nádraží.
Architekt Adolf Loos dostal první zakázku v Plzni tak trochu náhodou přes své vídeňské známé. To, že pro plzeňské klienty navrhl několik převážně bytových realizací, se málo ví. Loose má většina milovníků architektury spojeného s Vídní či Prahou, kde podle jeho originálního návrhu vznikla mimo jiné Müllerova vila.
V Plzni se do dnešních dnů dochovalo celkem osm z více než desítky původních Loosových realizací. Několik bytových interiérů prošlo rekonstrukcí a jsou pravidelně přístupné veřejnosti – Brummelův dům, Semlerova rezidence, Byt Voglových a Byt manželů Krausových. Jiné na opravy teprve čekají, jako například byt rodiny Huga Semlera, nebo jsou obývány svými vlastníky. Plzeňské Loosovy interiéry vynikají nejen prvotřídním designem, svojí nadčasovostí a použitými materiály, ale také příběhy původních majitelů. Většina z nich pocházela z řad místních podnikatelů židovského původu. Navzájem si spolupráci s geniálním architektem doporučovali, mít byt od Loose bylo bezpochyby prestižní záležitostí.
Adolf Loos zemřel v roce 1933, a tak jistě netušil, jakým způsobem do životů jeho klientů zasáhne druhá světová válka. Řada původních obyvatel Loosových interiérů zemřela v koncentračních táborech, jiným se podařilo včas emigrovat. Lepší časy nenastaly ani po roce 1945, ale i tak lze bez nadsázky říct, že plzeňskými interiéry od světoznámého architekta doslova procházely
dějiny.
V Plzni se můžete momentálně vydat na tři prohlídkové trasy, na kterých se podíváte do čtyř interiérů. Každý z nich je jiný, neboť zobrazují nejen různý životní styl svých majitelů, ale i různý stav, v jakém zůstaly do dnešních dob zachovány.
První prohlídková trasa vás zavede do bytů Voglových a Krausových. Na druhé můžete obdivovat Brummelův dům, jediný z přístupných interiérů, který doposud vlastní potomci původních majitelů. Třetí prohlídková trasa vás zavede do Semlerovy rezidence, ve které jako v jediné v Plzni uvidíte Loosův princip tzv. Ramplanu. Pro Loosovu práci je typické používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Důkazem jsou například precizně vybavené vestavěné skříně či další atypická řešení, která měla obyvatelům bytu usnadnit jeho užívání.
Vedle těchto dvou prohlídkových tras se několikrát ročně pořádají také prohlídky doposud nezrekonstruovaného interiéru domu Huga Semlera na Klatovské 19.