Na prohlídkové trase pivovaru Gambrinus si zblízka prohlédnete, očicháte a dokonce ochutnáte skutečné ingredience, se kterými pivovar pracuje. Navštívíte i unikátní historické prostory. Dejte šanci i mladšímu bratru Plzeňského Prazdroje, kdysi nazývanému Kaiserquell, dnes Gambrinus.
Pivovar Gambrinus založila v roce 1869 skupina plzeňských podnikatelů, mezi nimiž byl i Emil Škoda. Vznikl tak První plzeňský akciový pivovar, který byl postaven v těsné blízkosti Měšťanského pivovaru, dnešního Plzeňského Prazdroje. O rok později uvařil první várku piva, které později díky pochvale od samotného císaře Františka Josefa I. dostalo název Kaiserquell – Císařský pramen. Tento název se používal až do roku 1918, kdy se pivo přejmenovalo na dnes známý Gambrinus.
Na prohlídkové trase „Jak se pivo vaří“ se dozvíte něco o historii pivovaru, způsobu vaření piva a nahlédnete do původních i současných výrobních prostor. V ležáckých sklepích pivo ochutnáte a v historické varně si osvojíte základy jeho čepování. Návštěva Plzeňského Prazdroje je pro každého pivaře při výletu do Plzně povinností. Pokud hledáte nový nebo trochu speciální zážitek, doporučujeme prohlídkovou trasu v pivovaru Gambrinus.
Od návštěvnického centra vás autobus zaveze společným areálem obou pivovarů přímo za sládkem, který vám na uvítanou nabídne malou ochutnávku. S průvodcem či průvodkyní se podíváte do historické i současné varny pivovaru a dozvíte se spoustu zajímavostí o mladším a možná trochu méně známém z plzeňských pivovarů. Během prohlídky se ale přesvědčíte, že má také co nabídnout. Podíváte se do jedinečně zachovalé rozkvasné spilky, kde zjistíte, jak pivo kvasilo v minulosti. U cylindrokonických tanků naopak objevíte, jak kvasí pivo dnes pomocí nejnovějších technologií, a ochutnáte ještě zrající pivo.
Na závěr prohlídky se vrátíte do historické varny z roku 1869, kde vám zkušený výčepní představí správné zásady péče o pivo, různé styly čepování, a pokud vám už bylo 18 let, pivo samozřejmě i ochutnáte.