Nádvoří Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj

Branou plzeňského pivovaru každoročně přichází odhalit historii i současnost světoznámého ležáku Pilsner Urquell více než půl milionu návštěvníků z celého světa. Díky tomu patří pivovar mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce v České republice. Přijďte se i vy seznámit s legendou, po které se jmenuje více než 70 % piv na světě!

Otevírací doba

Komentované prohlídky Pilsner Urquell se konají každý den, konkrétní termíny a rezervaci vstupenek najdete na webu pivovaru.

Co čekat

Celoroční provoz
Komentované prohlídky
Nutná rezervace
Uvnitř
Občerstvení
Parkoviště na místě

Akce

02. ledna
15. srpna
Út |
02. ledna
Čt |
15. srpna
Plzeňský Prazdroj

Co zde uvidíte

Chcete vědět víc?

Příběh o počátcích vaření piva v plzeňských právovárečných domech i o vzniku Měšťanského pivovaru, dnešního Plzeňského Prazdroje, je poměrně známý. První piva se v Plzni začala vařit hned po založení města v roce 1295. Český král Václav II. tehdy udělil plzeňským měšťanům právo várečné, které svému držiteli povolovalo vařit pivo u sebe v domě. Svrchně kvašená piva však měla proměnlivou kvalitu a v roce 1838 dokonce měšťané museli na plzeňském náměstí vylít 36 sudů nepoživatelného piva.

To přivedlo právovárečníky k myšlence založit společně měšťanský pivovar. Do Plzně tedy pozvali bavorského sládka Josefa Grolla, který dostal jednoduchý úkol. Uvařit kvalitní a chutné pivo. Tento úkol splnil a 5. října 1842 spatřila světlo světa první várka plzeňského ležáku, jejíž kvalita překvapila i samotného sládka. Položila základ pivu tak chutnému, že se začalo těšit velké oblibě nejen v Plzni, ale i po celém světě.