Pivovar Proud v areálu Plzeňského Prazdroje

Pivovar Proud

V areálu Plzeňského Prazdroje, v nádherné historické budově bývalé elektrocentrály, nedaleko soutoku řek Mže a Radbuzy najdete minipivovar Proud. Na prohlídkách pivovaru nahlédnete do více než stoleté historie budovy, která byla součástí tzv. Spalkova projektu na energetickou soběstačnost pivovaru, a samozřejmě i ochutnáte pivo, které se tu dnes vaří.

Otevírací doba

Komentované prohlídky pivovaru Proud se konají každý pátek a sobotu, rezervace najdete na webu pivovaru.

Co čekat

Komentované prohlídky
Nutná rezervace
Uvnitř

Akce

Co zde uvidíte

Chcete vědět víc?

Na začátku 20. století narážel Plzeňský Prazdroj na problémy se zásobováním energií. Šéfinženýr pivovaru František Spalek proto přišel s ambiciózním projektem na zajištění soběstačnosti a energetické nezávislosti pivovaru. Součástí Spalkova projektu byly kromě elektrárny také vodárenská věž, odželezňovací stanice nebo vrty ve vodárně Roudná, ze kterých pivovar dodnes čerpá vodu pro výrobu ležáku Pilsner Urquell.

Vodárenská věž sloužila jako rezervoár pitné i užitkové vody téměř celé 20. století a stala se jednou z dominant Plzně. Dominantou je i samotná budova elektrárny, návštěvníkům však byla doposud trochu skrytá v areálu pivovaru v blízkosti řeky Radbuzy.

Od roku 1907 vyráběla elektrickou energii, nejprve díky parním strojům a později turbínou poháněnou párou z uhelných kotlů. Dodávala energii pivovaru, ale také městu Plzeň pro veřejné osvětlení. Před koncem 2. světové války byla budova elektrárny těžce poškozena náletem spojenců při bombardování Plzně a trvalo přibližně půl roku, než byla opět uvedena do provozu. Pivovaru poté sloužila několik dalších desítek let až do roku 1995.