Branou plzeňského pivovaru každoročně přichází odhalit historii i současnost světoznámého ležáku Pilsner Urquell více než půl milionu návštěvníků z celého světa. Díky tomu patří pivovar mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce v České republice. Přijďte se i vy seznámit s legendou, po které se jmenuje více než 70 % piv na světě!
Komentované prohlídky Pilsner Urquell se konají každý den, konkrétní termíny a rezervaci vstupenek najdete na webu pivovaru.
Příběh o počátcích vaření piva v plzeňských právovárečných domech i o vzniku Měšťanského pivovaru, dnešního Plzeňského Prazdroje, je poměrně známý. První piva se v Plzni začala vařit hned po založení města v roce 1295. Český král Václav II. tehdy udělil plzeňským měšťanům právo várečné, které svému držiteli povolovalo vařit pivo u sebe v domě. Svrchně kvašená piva však měla proměnlivou kvalitu a v roce 1838 dokonce měšťané museli na plzeňském náměstí vylít 36 sudů nepoživatelného piva.
To přivedlo právovárečníky k myšlence založit společně měšťanský pivovar. Do Plzně tedy pozvali bavorského sládka Josefa Grolla, který dostal jednoduchý úkol. Uvařit kvalitní a chutné pivo. Tento úkol splnil a 5. října 1842 spatřila světlo světa první várka plzeňského ležáku, jejíž kvalita překvapila i samotného sládka. Položila základ pivu tak chutnému, že se začalo těšit velké oblibě nejen v Plzni, ale i po celém světě.
Piva z Plzeňského Prazdroje dnes putují do více než 50 zemí světa a v jeho varnách se ročně vyrobí až 11 milionů hektolitrů piva. Při návštěvě pivovaru nahlédnete do historické i současné varny. Ve smyslové expozici pak ochutnáte suroviny, ze kterých se slavný ležák vyrábí.
K ochutnávce nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell dojdete labyrintem ručně tesaných podzemních chodeb. Celkem měří neuvěřitelných 9 kilometrů, a přestože si v nich projdete jen kratší úsek, nezapomeňte si vzít svetr. Je tu po celý rok chladno, což je ideální prostředí pro ležácké dubové sudy, ze kterých vám sládek čerstvé pivo načepuje. Tedy pokud už vám bylo 18 let.
Vedle komentovaných prohlídek nabízí Plzeňský Prazdroj také zážitkové programy. Jedním z nejoblíbenějších je Škola čepování piva Pilsner Urquell, na které si pod dozorem mistrů výčepních osvojíte správné zásady čepování. Vydat se můžete i na Cestu pivovarského tovaryše a vyzkoušet si další pivovarská řemesla. Speciální atmosféru má posezení na pivovarské šalandě. Během letní sezóny se na hlavním nádvoří koná řada kulturních akcí a festivalů. Podívat se můžete také do pivovaru Gambrinus.